پیشگیری و درمان خشکی گلو و خلط

خشکی گلو اغلب به دلیل کم آبی بدن یا خوابیدن با دهان باز است. درمان‌‌های خانگی مؤثری وجود دارد، اما اگر علائم بیش از یک هفته طول کشید، باید به پزشک مراجعه کنید. گلوی خشک، به خصوص در ماه‌‌های سرد زمستان که هوا خشک است و عفونت‌‌های دستگاه تنفسی فوقانی در حال گسترش هستند، بسیار رایج است. برای آشنایی بیشتر با روش‌های درمانی و پیشگیری از خشکی گلو به کمک دستگاه تصفیه هوا و دستگاه بخور، به خواندن مقاله ادامه دهید.

احساس خشکی گلو

تجربه خشکی گلو، غیر معمول نیست؛ به خصوص در فصل زمستان. حتی قوی‌ترین افراد نیز مستعد ابتلا به این بیماری هستند. این یک احساس خارش در گلو است که به دلیل مصرف نکردن مایعات کافی، تنفس دهانی یا حتی یک آلرژن ایجاد‌ می‌شود. عوامل مسئول خشکی گلو اغلب خفیف هستند و بدون درمان برطرف‌ می‌شوند. با این حال، خشکی گلو‌ می‌تواند یکی از بسیاری از علائم یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت فوری دارد.

اکثر داروهای خشکی گلو فقط در صورتی علائم را به طور لحظه ای تسکین‌ می‌دهند که شرایط بدون عارضه باشد. با این حال، آن‌‌ها علل زمینه ای مانند تب، سرماخوردگی یا التهاب گلو را درمان نمی‌کنند. در این مقاله درباره علل خشکی گلو، علائم و درمان‌های خانگی، بیشتر خواهید آموخت.

علل خشکی گلو

خشکی گلو‌ می‌تواند خود به خود یا به عنوان بخشی از علائم بیماری دیگری باشد. اغلب علل تشخیص داده شده خشکی گلو عبارتند از:

آلرژی

آلرژی زمانی رخ‌ می‌دهد که بدن در برابر ذرات وارد شده به مجاری هوایی شما مصونیت پیدا‌ می‌کند و باعث التهاب حفره بینی‌ می‌شود. آلرژی تقریباً 30 تا 40 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار‌ می‌دهد. محرک‌‌های رایج واکنش‌‌‌های آلرژیک که باعث خشکی گلو می‌شوند، عبارتند از گرد و غبار، دود، گرده یا علف‌‌ها.

خوابیدن با دهان باز

اگر بعد از یک خواب خوب شبانه مرتباً از خشکی گلو بیدار‌ می‌شوید، ممکن است هنگام خواب با دهان نفس بکشید. این خشکی گلو‌ می‌تواند در اثر گرفتگی بینی یا شرایط دارویی مانند آپنه خواب ایجاد شود. همچنین اگر در خواب خروپف‌ می‌کنید،‌ می‌توانید گلو خشک و بوی بد دهان را تجربه نمایید. در صورت تداوم وضعیت و ایجاد ناراحتی، با پزشک خود صحبت کنید.

کم آبی بدن

کم آبی یکی از دلایل مهم خشکی گلو و خشکی دهان است. غده بزاقی در دهان برای تولید بزاق به منبع آب معمولی متکی است که دهان را مرطوب نگه‌ می‌دارد. در صورت عدم مصرف آب کافی، تولید بزاق محدود و منجر به خشکی گلو‌ می‌شود. اگر مشکل خشکی گلو شما به دلیل کم آبی بدن است، نوشیدن چند لیوان آب‌ می‌تواند به تحریک تولید بزاق و جلوگیری از احساس خشکی کمک کند. کم آبی بدن همچنین ممکن است باعث خستگی، سرگیجه و افزایش تشنگی شود.

رفلاکس اسید یا GERD

بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD) یا ریفلاکس اسید، وضعیتی است که زمانی رخ‌ می‌دهد که اسید‌‌های معده در مری بر‌ می‌گردند. این اسید باعث ایجاد احساس سوزش در مری و در نتیجه خشکی گلو‌ می‌شود. می‌توانید از آنتی اسید برای خنثی کردن اسید معده و کاهش ناراحتی استفاده کنید. سایر علائم رایج رفلاکس اسید عبارتند از سرفه خشک، طعم تلخ یا ترش و سوزش سر دل.

سرماخوردگی

خشکی گلو ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه ای مانند سرماخوردگی یا آنفولانزا باشد. سرماخوردگی یک عفونت ناشی از چندین ویروس است و به سرعت برطرف‌ می‌شود.

چگونه خشکی گلو را درمان کنید؟

بسته به شرایط زمینه ای، گزینه‌‌های درمانی توسط پزشک شما توصیه‌ می‌شود. گزینه‌هایی که اغلب توصیه‌ می‌شوند شامل موارد ذیل است:

هیدراته بمانید

آبرسانی مداوم و نوشیدن آب یک راه موثر برای جلوگیری از کم آبی و خشکی گلو است. سعی کنید روزانه 8 تا 10 لیوان آب بنوشید.. همیشه از یک دستگاه بخور به طور منظم برای پخش کردن رطوبت در هوا استفاده کنید.

غرغره آب نمک

یک درمان خانگی آسان که‌ می‌توانید برای درمان خشکی گلو استفاده کنید، مخلوط کردن نمک و آب برای غرغره کردن است. این مخلوط به طور موثر باکتری‌ها را پاک‌ نموده و گردش خون مناسب را در گلوی شما تحریک‌ می‌کند.

تسکین وضعیت گلو

اگر دچار خشکی گلو‌ می‌شوید، نوشیدن یک مایع گرم مانند چای‌ می‌تواند به تسکین این وضعیت و کاهش ناراحتی کمک کند.‌ می‌توانید عسل را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، زیرا اثرات ضد باکتریایی دارد که به تسکین سرفه و خشکی گلو کمک‌ می‌کند.

آب نبات یا پاستیل بمکید!

تولید کم بزاق‌ می‌تواند باعث خشکی گلو شود.‌ می‌توانید برای تحریک تولید بزاق برای کاهش این وضعیت، قرص‌‌های مکیدنی یا آدامس بجوید. این روش بدون شک یکی از راحت ترین درمان‌ها برای خشکی گلو است.

از محرک‌ها اجتناب کنید

از تمام محرک‌‌های شناخته شده خشکی گلو که ممکن است وضعیت شما را بدتر کند، اجتناب کنید. اگر مصرف الکل یا کافئین باعث علائم خشکی گلو‌ می‌شود، باید مصرف هر دو را کاهش دهید و همیشه محیط خود را تا حد امکان عاری از گرد و غبار نگه دارید.

جلوگیری و درمان خشکی گلو با یک دستگاه بخور خانگی

بیدار شدن با دهان خشک‌ می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد. هوای خانه شما یکی از دلایل احتمالی خشکی گلوی شما است. دستگاه‌‌های تهویه مطبوع و بخاری‌ها رطوبت هوا را از بین‌ می‌برند، زیرا هوا را گرم یا خنک کرده و باعث خشکی دهان، گلو و یا خشکی پوست‌ می‌شوند. پس چگونه باید از خشکی گلو جلوگیری کرد؟ شما باید رطوبت خانه خود را تنظیم کنید!

دستگاه بخور چگونه‌ می‌تواند به جلوگیری از خشکی گلوی شما کمک کند؟

بدون توجه به فصل یا ساعت روز، یک دستگاه بخور سرد یا گرم‌ می‌تواند اطمینان حاصل کند که رطوبت خانه شما متعادل است. به این ترتیب، با استفاده از کنترل‌‌های دیجیتالی آسان و نصب توسط یک متخصص آموزش دیده،‌ می‌توانید هوای خود را دوباره هیدراته کنید. با یک دستگاه بخور، رطوبت را به هوای خانه خود اضافه نمایید. رطوبت کم‌ می‌تواند باعث خشکی چشم، خشکی گلو، بینی خونی و سایر مشکلات سلامتی شود. انواع دستگاه تصفیه هوا همچنین‌ می‌توانند در هزینه‌‌های مربوط انرژی صرفه جویی کنند.

انواع برند‌های دستگاه بخور گرم و سرد با قیمت مناسب و همراه با گارانتی در فروشگاه آنلاین تجهیزات پزشکی توانی نو به صورت اینترنتی قابل خریداری هستند.

چه زمانی نیاز به استفاده از دستگاه بخور وجود دارد؟

اگر فردی زمان زیادی را در داخل خانه سپری کند، ممکن است متوجه شود که هوای خشک داخل خانه علائم خشکی گلو را بدتر‌ می‌کند. بسیاری از مردم با استفاده از یک دستگاه بخور در اتاق‌‌هایی که بیشتر استفاده‌ می‌کنند، احساس آرامش خود را باز‌ می‌یابند. اضافه کردن رطوبت به هوا با یک دستگاه بخور ممکن است به مرطوب نگه داشتن دهان کمک کرده و از خشکی گلو جلوگیری کند. خشکی دهان زمانی رخ‌ می‌دهد که دهان بزاق کافی تولید نکند؛ اگرچه خطرناک نیست، اما‌ می‌تواند آزاردهنده باشد.

آیا دستگاه بخور از گلودرد نیز جلوگیری‌ می‌کند؟

علائم سرماخوردگی و آنفولانزا اغلب شامل گلودرد و احتقان بینی است. هم بخارساز‌‌ها و هم مرطوب کننده‌ها ممکن است با افزودن رطوبت به هوا به کاهش تحریک و احتقان گلو کمک کنند. هوای خشک با دمای سرد ممکن است باعث انتقال ویروس‌ها شود و احتمال عفونت را افزایش دهد.

نکاتی برای استفاده موثر از دستگاه بخور

برای این که بتوانید از یک مرطوب کننده به طور موثر استفاده کنید و مزایای مورد انتظار را در مورد کار‌‌هایی که دستگاه بخور برای خشکی گلو انجام‌ می‌دهد، به دست آورید، باید دستورالعمل‌‌های سازنده و نکات زیر را دنبال کنید:

1- از آب مقطر استفاده کنید. از روغن‌‌‌های ضروری و بخارات اجتناب کنید، زیرا‌ می‌توانند مواد شیمیایی را آزاد کرده و موجب تحریک مجرای تنفسی شوند.
2- دستگاه بخور خود را به طور مرتب تمیز کنید. مرطوب‌کننده ‌ای که به‌طور نامناسب تمیز شده باشد، ‌ می‌تواند باعث رشد میکروب‌‌‌ها در دستگاه شود و در هوای خانه شما پراکنده شود. دستگاه خود را هر یک تا سه روز یک بار به طور کامل تمیز و هر هفته فیلتر را تعویض کنید.
3- سطوح رطوبت را کنترل کنید. سطح رطوبت خانه شما نباید از 50 درصد تجاوز کند تا از احتمال کپک زدن جلوگیری شود.
4- مطمئن شوید که از بخور خود به درستی استفاده کنید تا به شما کمک کند در داخل خانه راحت‌تر نفس بکشید. برای بررسی انواع برند مرطوب‌کننده ‌و دستگاه بخور باکیفیت به فروشگاه آنلاین توانی نو مراجعه کرده و از طیف گسترده محصولات ما بازدید به عمل آورید.

جمع بندی و نتیجه گیری

خشکی گلو و خلط‌ می‌تواند آزاردهنده باشد و در صورت عدم کنترل حتی ممکن است منجر به مشکلات دیگری در دهان شود. بسیاری از درمان‌‌های خانگی‌ می‌توانند به فرد کمک کنند تا تسکین یابد. از جمله آن‌ها می‌توان به استفاده از دستگاه تصفیه هوا یا دستگاه بخور گرم و سرد اشاره کرد. چنانچه با شیوه‌های خانگی درمان خشکی گلو مشکل دارید، باید با پزشک صحبت کنید. پزشک معالج ممکن است برای کمک به تشخیص و درمان هر مشکل زمینه ‌ای، تغییر دارو یا سایر آزمایش‌‌‌ها را توصیه کند.

mehransatvat وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است