آلودگی هوا چه تاثیری بر قلب و عروق دارد؟

آلودگی هوا حاوی مخلوط ناهمگنی از گازها است و از ذرات معلق و آلاینده‌های گازی مانند دی اکسید نیتروژن و ازن تشکیل شده است اما بررسی‌ها نشان می‌دهد که ذرات معلق و گاز ازن، بیشترین تاثیر منفی را بر سلامت انسان‌ها دارند. ازلحاظ شیمیایی، ذرات گرد و غبار بسیار ریز موجود در اتمسفر عمدتا از ترافیک، صنعت و کشاورزی تولید می‌‌شوند. ذرات معلق بر اساس اندازه به ذرات بزرگ، ذرات ریز و ذرات فوق ریز طبقه بندی می‌شود. شواهد نشان می‌دهد که تماس طولانی مدت با ذرات ریز و دی اکسید نیتروژن، میزان مرگ و میر قلبی عروقی را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. همچنین قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا و ترافیک جاده‌ای، خطر ابتلا به تصلب شرایین و گرفتگی عروق کرونری را افزایش می‌دهد. حتی تماس کوتاه مدت با آلودگی هوا، خطر سکته قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

مواردی چون دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و کربن مونوکسید موجود که در آلودگی هوا وجود دارد، روند اکسیژن رسانی به بدن انسان را دشوار می‌کند. همچنین ترکیب دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد و کربن مونوکسید با گلبول‌های قرمز خون، سبب می‌شود که گلبول‌ها نتوانند به وظیفه اصلی خود که حمل اکسیژن و رساندن آن به همه عضله‌ها است به خوبی عمل کنند. افرادی که دچار تنگی عروق هستند، زمانی که اکسیژن لازم به بافت بدنشان نرسد، خیلی راحت دچار سکته قلبی می‌شوند.

چگونه می‌توان تاثیرات آلودگی هوا را به حداقل رساند؟

همان طور که گفته شد، آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی بیماری‌های قلبی عروقی است. از این رو،  به نظر می‌رسد بهبود کیفیت هوای محل زندگی، یک چالش جدید در پیشگیری از این دسته از بیماری‌ها است. با توجه به اینکه به ‌طور کلی تمیز نگه ‌داشتن هوا در شهرهای آلوده بسیار دشوار است، بهتر است تا فضاهای بسته مانند خانه و ادارات را از آلودگی دور نگه‌ داریم. به همین دلیل، در این بخش قصد داریم به معرفی راهکارهای ساده‌ای جهت مقابله با آلودگی هوا بپردازیم که می‌توانید در خانه یا محل کار خود انجام دهید.

عدم استعمال دخانیات در فضای بسته:

بهتر است از استعمال دخانیات مانند سیگار و قلیان در فضای بسته مانند خانه اجتناب نمایید. به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتی در بالکن هم سیگار نکشید؛ چراکه حتی در این صورت نیز اثر منفی دود سیگار به داخل خانه منتقل ‌شده و از راه تنفس وارد ریه‌های ساکنین منزل می‌شود و می‌تواند سلامتی آن‌ها را به خطر بیندازد.

دور نگه داشتن وسایل منازل از گرد و غبار:

سعی کنید با گردگیری منظم وسایل، منزل خود را پاکیزه نگه دارید. همچنین پرده‌‌ها و ملحفه‌ها نیز باید به ‌طور مرتب شسته شوند. انجام این کار از پخش شدن ذرات ریز و دیگر آلودگی‌ها در محیط خانه جلوگیری می‌کند.

عدم نگهداری زباله در خانه:

سعی کنید هر روز زباله‌های خود را به بیرون از منزل منتفل کنید تا از این طریق اهالی منزل را از عوامل بیماری‌ زا و عفونت‌ها دور نگه دارید.

استفاده از دستگاه تصفیه هوا:

بهتر است هر فضای بسته مانند خانه از یک دستگاه تصفیه هوا برخوردار باشد. استفاده از این دستگاه در خانه می‌‌تواند به پاکی هوای داخل کمک کرده و راهی مناسب برای کاهش آلودگی در خانه و محیط‌های بسته باشد. با نصب دستگاه تصفیه هوا، در واقع می‌توانید با گردش هوای پاک، تولید سموم را کاهش دهید. البته در زمان‌‌هایی که هوا تمیز بوده و یا آلودگی هوا در بیرون از محیط داخل اندک است، می‌توان با باز نگه ‌داشتن پنجره‌ها و یا روشن کردن سیستم تهویه، هوای داخل خانه را تازه کرد.

دستگاه تصفیه هوا یک دستگاه مکانیکی است که با ایجاد چرخش هوا، استفاده از فیلترهای مختلف و بهره گیری از برخی امکانات و فناوری‌ها، کار تصفیه هوا را انجام می‌‌دهد. البته در برخی از دستگاه‌ها از انتشار مواد یونیزه و اشعه‌ مادون قرمز نیز جهت تصفیه هوا استفاده می‌شود.

دستگاه تصفیه هوا می‌تواند هوای قدیمی و آلوده را با هوای تمیز جایگزین کند و آلاینده‌‌ها و سموم آن را از بین ببرد. هدف این دستگاه، کاهش ذرات خطرناکی است که می‌‌تواند موجب بروز بیماری‌‌های مختلف مانند آسم، حساسیت‌ و بیماری‌های قلبی و عروقی شود. با توجه به رشد آلاینده‌های محیطی و خطرناک بودن آن‌ها به ویژه در فضاهای بسته مانند منازل و ادارات، استفاده از دستگاه‌های تصفیه هوا توصیه می‌شود.

دستگاه‌های تصفیه هوا در ظرفیت و ابعاد مختلف و انواع خانگی، پزشکی و صنعتی تولید می‌شوند. جهت آشنایی و خرید دستگاه تصفیه هوا می‌توانید مطالب مختلف سایت ما (تجهیزات پزشکی آریومهر) را مطالعه نمایید.

هوا را ضد عفونی می‌کند

در هوایی که تنفس می‌کنید، انواع باکتری‌ و میکروب‌‌ها وجود دارد که می‌تواند موجب بروز بیماری‌های قلبی و ریوی شود. اگر یک فرد سیگاری هم در خانه شما زندگی می‌کند، سبب می‌شود تا انواع مختلفی از مواد شیمیایی مضر را استنشاق کنید. دستگاه تصفیه هوا با از بین بردن این ذرات، باعث ضد عفونی شدن هوا می‌‌شود. مزیت دستگاه‌های تصفیه هوا این است که به از بین بردن قسمت‌های مضر دود کمک می‌کند. فیلترهای مخصوص آن می‌تواند بخش زیادی از ذرات مضر حاصل از دود سیگار را از بین ببرد.

گرد و غبار را از بین می‌‌برد

گرد و غبار یکی از اصلی ‌ترین آلاینده‌‌های هوا در بسیاری از شهرهای ایران است که در بسیاری از موارد با چشم هم دیده نمی‌‌شود. دستگاه‌های تصفیه هوا، گرد و غبار موجود در هوا را قبل از حل شدن، از بین می‌برند که این کار به بهبود تنفس کمک می‌کند و به ویژه برای مبتلایان به آسم بسیار مفید است. همچنین به تمیز نگه داشتن خانه شما نیز کمک می‌کند.

بوی بد هوا را از بین می‌برد

در محیط خانه و خارج از آن، موارد مختلفی مانند آشپزی یا حیوانات خانگی وجود دارد که سبب ایجاد بوهای ناخوشایند می‌شوند که حتی می‌توانند موجب ایجاد آلرژی گردند. دستگاه‌های تصفیه هوا تمامی آلاینده‌‌هایی که باعث بوی بد هوا می‌‌شوند را از بین می‌برد.

مواد حساسیت زا را از بین می‌برد

پوست بسیاری از حیوانات، گرده گل‌‌ها و درختان و دیگر موارد که باعث ایجاد حساسیت شوند که توسط این دستگاه از بین می‌روند.

دودها را حذف می‌کند

حتی بدون اینکه متوجه شوید، سموم ناشی از دودهای گاز از طریق شکاف‌های موجود در کف، آجر و گچ وارد خانه و فضای کار می‌شود؛ به کمک تصفیه هوا، می‌توانید این دودها را حذف کنید.

مصرف برق پایینی دارند

 بسیاری از دستگاه‌‌های تصفیه هوا با وجود مزایایی که دارند، از مصرف برق بسیار پایینی نیز برخوردار هستند.

mehransatvat وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است