با کنترل فشارخون از سکته قلبی و مغزی جلوگیری کنید!

کنترل فشار خون و کاهش احتمال سکته

جالب است بدانید که نه‌تنها فشار خون بالا بلکه حتی پایین بودن آن نیز احتمال بروز سکته قلبی و مغزی را افزایش می‌دهد. درنتیجه طبق یک سبک زندگی سالم و خود کنترلی همیشگی، قادر هستید که فشار خون خود را در حد متعادل حفظ کنید و از بروز هر گونه اختلال و آسیب جلوگیری کنید. درواقع متخصصان بهترین راه شناخت و کنترل بیماری را، بررسی دائمی توسط فشارسنج دیجیتال می‌دانند.

چگونه تشخیص دهیم که دارای فشار خون بالا هستیم؟

تشخیص اولیه توسط شما در خانه و از طریق دستگاه فشار خون معمولی انجام می‌شود که امکان خرید نمونه‌های تخصصی آن را از فروشگاه توان نو در اختیار دارید. در این صورت لازم است که طی چند روز فشار خون خود را در دفترچه‌ای ثبت کنید. متوسط حداقل و حداکثر مقادیر ثبت‌شده، درباره احتمال ابتلا به بیماری اطلاع‌رسانی می‌کنند.

گاهی ممکن است که در میان آمارهای روزانه خود، با یک عدد بالا مانند فشار بالای 18 مواجه شوید. در این صورت نیاز است که حتماً دوباره فشارسنجی را تکرار کنید. البته نه بلافاصله! حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید و سپس توسط فشارسنج دیجیتال، آزمایش را دوباره انجام دهید.

اگر همچنان فشار بیشتر از حد نرمال است؛ باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنید. پس از بهبودی حتماً به یک متخصص مراجعه کنید و علائم خود را از نظر ابتلا به بیماری به‌صورت تخصصی بررسی کنید.

اما اگر از راهنمایی‌ها چشم‌پوشی کنید و همچنان سبک زندگی پیشین خود را ادامه دهید یا اگر همچنان تمایلی به کنترل فشار روزانه خود ندارید؛ باید بگوییم که احتمال بروز آسیب‌های زیر در شما وجود دارد.

عوارض ناشی از بی‌توجهی به کنترل فشار خون

گاهی با استفاده از یک دستگاه فشار خون به‌راحتی از بروز خطرناک‌ترین بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن جلوگیری می‌شود. اما گاهی افراد با وجود دانش و آگاهی چنین توصیه‌هایی را نادیده می‌گیرند. متاسفانه باید بگوییم احتمال بروز برخی اختلالات در این وضعیت کاملاً طبیعی است.

عارضه‌های قلبی در اثر بی‌توجهی به کنترل فشار

قلب در برابر فشار خون همچون کودک بی‌دفاعی است که تحمل فشارهای زیاد را ندارد. تاثیر مستقیم فشار خون روی شریان‌ها اعمال می‌شود و باعث اختلالات فراوانی می‌شود. سکته قلبی تنها یک قسمت از مشکلات است. برخی صدمات عبارتند از:

  • بیماری‌های عروقی مخصوصاً عروق کرونری
  • اختلال در تامین خون موردنیاز قلب
  • آریتمی یا بی‌نظمی در ضربان
  • آنژین یا درد در قفسه سینه
  • بزرگ شدن سمت چپ قلب یا همان بطن چپ
  • نارسایی‌های قلب که گاهی ممکن است مادام‌العمر شوند!

تمام عوارض نام‌برده تنها بخشی از مشکلاتی است که شما در اثر بی‌توجهی به کنترل دائمی فشار، به‌جان‌می‌خرید. این درحالی است که فشارسنج دیجیتال یا حتی یک دستگاه فشار خون بسیار ابتدایی و ساده همچون عصایی معجزه‌گر عمل می‌کند و از بروز سکته قلبی و اختلالات به‌راحتی جلوگیری می‌کند.

مغز در خطر است!

خطر سکته مغزی نیز مسئله‌ای است که نباید به‌سادگی از کنار آن گذشت! ابتلا به چنین عارضه‌ای نه‌تنها باعث بروز نواقص زیادی می‌شود؛ بلکه ممکن‌است فلجی‌های موقتی و حتی دائمی را برای فرد به‌همراه داشته باشد. بی‌شک هیچ‌کس سختی و زحمت کنترل فشار خون روزانه به وسیله فشارسنج دیجیتال را با مراقبت‌های پس از بروز سکته مغزی یکسان نمی‌داند.

حتی اگر به فشار خون خفیفی دچار هستید؛ حتماً جهت خرید دستگاه فشار خون اقدام کنید. بی‌توجهی به اقدامات پیشگیرانه نظیر کنترل فشار خون باعث بروز موارد زیر خواهد شد:

زوال عقل عروقی یا دمانس

اختلالات شناختی

حملات ایسکمیک ناپایدار

چه میزان از فشار خون خطرناک است؟

ممکن‌است برای شما سوال باشد که آیا معیاری جهت مشخص‌کردن فشار خون استاندارد، بالا یا پایین وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که پزشکان طبقه‌بندی‌های خاصی را درنظر می‌گیرند. به‌عنوان مثال نتایج برخی تحقیقات طی سال‌های 2009 تا 2016 مشخص کرد که اگر مقادیر بالای فشار بیشتر از 13 یا 14 باشد؛ احتمال ابتلا به بیماری وجود دارد.

البته توجه به این نکته ضروری است که طبقه‌بندی ارائه‌شده تنها برای افرادی با شرایط عادی است. همچنین ثبت فشارهایی بالاتر از 13 یا 14 توسط دستگاه فشار خون، باید طی چند روز متوالی صورت گرفته‌باشد. گاهی ممکن است برخی دلایل مانند فشارهای عصبی یا دیگر اختلالات باعث کاهش یا افزایش موقتی فشار شوند.

نتایج زمانی قابل استناد هستند که در شرایط عادی باشید و طی چند روز متوالی چنین فشار خون بالایی را ثبت کرده باشید. طی تحقیقات، دانشمندان دریافته‌اند که مقادیر اعلام شده یعنی فشار خون 140/90 یا 130/80 آستانه فشار خون محسوب می‌شوند و افزایش یا کاهش فشار خارج از محدوده، احتمال بروز سکته‌های قلبی و مغزی را بسیار زیاد می‌کند.

با استفاده از جدیدترین فناوری‌های کنترل فشار مانند دستگاه فشار خون و فشارسنج دیجیتال قادر به کنترل لحظه‌ای فشار خود هستید. درنتیجه احتمال بروز انواع سکته‌های قلبی و مغزی به درصدهای پایینی نزول می‌کند. همین حالا جهت خرید بروزترین فناوری‌های فشارسنجی به فروشگاه تجهیزات پزشکی اینترنتی آریو مهر مراجعه کنید.

همه چیز درباره لزوم کنترل فشار خون

افراد بسیاری بروز سکته‌های قلبی و مغزی را امری محال می‌دانند و سبک زندگی ناسالمی را در پیش می‌گیرند. در حالی‌که عدم تحرک، رژیم غذایی چرب و نمکی و بسیاری عوامل دیگر باعث بروز فشار خون می‌شوند. بهتر است تلاش کنید که از بروز بیماری جلوگیری کنید. زیرا زمانی‌که به فشار خون مبتلا شوید؛ هیچ کار جز مراعات و کنترل همیشگی فشار خون ندارید!

توجه کنید که استفاده از فشارسنج دیجیتال و کنترل همیشگی فشار خون از الزامات تمام افراد مبتلا است. در این‌صورت از بروز سکته‌های قلبی، مغزی و اختلالات دیگر جلوگیری می‌شود.

mehransatvat وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است