تفاوت دستگاه تصفیه هوا و دستگاه اکسیژن ساز در چیست؟

دستگاه تصفیه هوا با دستگاه اکسیژن ساز چه فرقی دارد؟

جو زمین از حدود 78 درصد گاز نیتروژن، 21 درصد گاز اکسیژن و 1 درصد انواع گازهای مختلف دیگر تشکیل شده است. برای کسی که ریه‌های سالمی دارد این میزان اکسیژن کافی است، اما برای کسی که عملکرد ریه‌اش مختل شده به غلظت اکسیژن بیشتری نیاز است. از این رو یک دستگاه اکسیژن ساز برای جذب هوا، حذف نیتروژن و توزیع اکسیژن با غلظت بالاتر طراحی شده است. در بیماران مبتلا به انواع بیماری‌های تنفسی مزمن و حاد مثل انسداد مزمن ریوی یا COPD، آسم، ذات‌الریه، سندرم دیسترس تنفسی (RDS)، دیسپلازی برونکوپولمونری (BPD)، کووید-19، سیستیک فیبروزیس و آپنه خواب؛ این دستگاه می‌تواند تنگی نفس و دردهای مزمن را کاهش دهد و کیفیت زندگی بیمار را بهبود ببخشد. 
در حالی که دستگاه تصفیه هوا وسیله‌ای است که هوای محیط داخل منزل یا محل کار را فیلتر می‌کند و عمدتا برای رفع آلودگی، بهبود کیفیت هوا و تصفیه هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف این دستگاه محدود کردن گسترش بقایای مضر یا مواد آلرژی‌زا و جلوگیری از آسم یا مشکلات آلرژی مربوط به کیفیت هوا در افراد در معرض خطر (کودکان، افراد مسن، افراد حساس) است. همچنین می‌توان از این دستگاه برای افرادی که مشکل خاصی ندارند، به منظور محافظت بیشتر و به نوعی پیشگیری از بروز بیماری‌های تنفسی استفاده کرد. این امر باعث می‌شود که بتوان از دستگاه‌های تصفیه هوا برای مقابله با آلودگی محیط و کمک به بهبود کیفیت هوای داخل منزل استفاده کرد. 

از نظر کارشناسان، تفاوت‌های عمده این دو دستگاه در این است که دستگاه اکسیژن ساز هوایی که توزیع می‌کند فقط حاوی گاز اکسیژن با غلظت 90 تا 95% می‌باشد و به همین دلیل افراد سالم امکان استفاده از آن را ندارند. چرا که از نظر اصول پزشکی افزایش بیش از حد غلظت گاز اکسیژن در بدن سمی است و می‌تواند باعث آسیب به ریه‌ها شود. در مقابل دستگاه تصفیه هوا یک وسیله عمومی محسوب می‌شود و در محیط داخلی و برای هر فردی می‌توان از آن استفاده کرد. البته قابل ذکر است که وجود آن برای بیماران با مشکلات تنفسی ضرورت بیشتری دارد؛ زیرا می‌تواند با ارائه یک هوای پاک از عوارض بیماری آن‌ها بکاهد. در ادامه این مطلب با پاسخ به پرسش‌های متداول در مورد هرکدام از این دستگاه‌ها، می‌توانید به تفاوت‌های بیشتر آن‌ها پی ببرید.

دستگاه‌های تصفیه هوا چیست و چگونه کار می‌کنند؟

دستگاه تصفیه هوا، هوای فضای داخل را فیلتر کرده و با حذف منابع مختلف آلودگی آن را تصفیه می‌کند. چندین مرحله برای تصفیه هوا وجود دارد. بدین شکل که ابتدا دستگاه بخشی از هوای اتاق را جذب و سپس هوا از فیلترهای مختلف عبور می‌کند که انواع مختلف آلاینده‌های موجود در هوا گرفته شود. اصولا این دستگاه قادر به پذیرش حجم‌های مختلف هوا مرتبط با اندازه اتاق‌ها (اتاق خواب، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری) است. برای دریافت بهترین نتیجه، داشتن یک دستگاه تصفیه هوا در هر اتاق ضروری است. 

دستگاه‌های تصفیه هوا چند نوع هستند؟

  • انواع مختلف دستگاه‌های تصفیه هوا به روش‌های مختلف هوای خانه شما را فیلتر می‌کنند. در اینجا خلاصه‌ای از انواع دستگاه‌های تصفیه هوا و ویژگی‌های اصلی آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. البته قابل ذکر است که همه آن‌ها یک پیش‌فیلتر مشترک دارند که مستقیماً بین کاور و سایر فیلترها قرار دارد و به محض ورود هوا به دستگاه، ذرات درشت مانند گرد و غبار، موی حیوانات و غیره را جذب می‌کند.
  • تصفیه‌کننده هوا هپا (HEPA). دستگاه‌های تصفیه هوا با فیلترهای هپا در گرفتن ذرات میکروسکوپی که باعث آلرژی و تحریک آسم می‌شوند بسیار موثر هستند. بهترین گزینه برای افراد مبتلا به آسم و آلرژی هستند. 
  • تصفیه‌کننده هوا یونی. این نوع دستگاه تصفیه هوا یون‌های باردار الکتریکی منتشر می‌کند که گرد و غبار و مواد حساسیت‌زا را جذب کرده و آن‌ها را از هوا خارج کند. بهترین گزینه برای حذف آلاینده‌های معمول هوا در خانه هستند. 
  • تصفیه‌کننده هوا کربنی. اگر می‌خواهید بوها، دود و بخارات را از هوای داخل منزل خود حذف کنید، یک دستگاه تصفیه هوا با فیلتر کربن بهترین گزینه برای شما است. 
  • تصفیه‌کننده هوا UV. این دستگاه‌های تصفیه هوا دارای نور ماورابنفش یا UV هستند که باعث تجزیه و تخریب باکتری‌های شناور، قارچ‌ها و ویروس‌های منتقل شده به هوا می‌شوند. 

پیش از خرید یک دستگاه تصفیه هوا باید به چه نکاتی توجه کرد؟

هر دستگاه تصفیه هوا عملکرد و مشخصات فنی خاص خود را دارد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از خرید هرکدام به نکات زیر توجه کنید:
مساحت اتاق. هر دستگاه تصفیه هوا می‌تواند از مساحت 25 متر مربع تا 120 متر مربع را تحت پوشش قرار بدهد. اصولا برای فیلتراسیون و گردش هوای مطلوب، باید به تناسب مساحت اتاق و ظرفیت دستگاه توجه کرد.
فیلتر دستگاه. با بررسی اثربخشی هر سطح از فیلتراسیون، دستگاهی مناسب برای شرایط خود انتخاب کنید.
سر و صدای دستگاه. میزان سر و صدای دستگاه به خصوص در شب و هنگام خواب بسیار مهم است. بهتر است پیش از خرید این نکته را نادیده نگیرید. 

دستگاه اکسیژن ساز

دستگاه اکسیژن ساز برای درمان و کنترل انواع بیماری‌های تنفسی از جمله COPD و فیبروز کیستیک استفاده می‌شود. غلظت‌ اکسیژن خروجی آن که از طریق کانولا بینی یا ماسک به بیمار منتقل می‌شود، دقیقا مشابه با کپسول‌های اکسیژن است. امروزه نسل جدیدی از این دستگاه‌ها به نام دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل به بازار آمده‌اند که می‌توانید با خود به همه جا، حتی مسافرت ببرید. 
تفاوت کلیدی بین دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن در امنیت بالای آن است (احتمال آتش‌سوزی کپسول‌های اکسیژن وجود دارد). همچنین استفاده از آن بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر از کپسول اکسیژن است. این نقاط قوت باعث افزایش محبوبیت آن به عنوان یک گزینه درمانی طولانی‌مدت برای بسیاری از بیماری‌های ریوی شده است.

دستگاه اکسیژن ساز چگونه کار می‌کند؟

همانطو که ذکر شد، این دستگاه با حذف گازهای دیگر موجود در هوا و تغلیظ گاز اکسیژن تا حدود 90 تا 95% می‌تواند اکسیژن اضافی لازم برای بیماران با مشکلات تنفسی را فراهم کند. اصولا دستگاه‌های اکسیژن ساز خانگی با برق شهری کار می‌کنند، اما نوع قابل حمل آن‌ها دارای باتری و قابل شارژ هستند. اکثر آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند که بتوانید میزان جریان یا میزان اکسیژن خارج شده از دستگاه را برای مدت زمان مشخص کنترل کنید.

میزان سر و صدای دستگاه اکسیژن ساز چقدر است؟

یکی از بزرگترین نگرانی‌های بسیاری از افراد پیش از خرید یک دستگاه اکسیژن ساز، صدایی است که ایجاد می‌کند. در صورتی که اکثر این دستگاه‌ها میزان صدایی که تولید می‌کنند در حدود 30 تا 50 دسی بل است که تقریبا معادل میزان صدای یک زمزمه یا مکالمه آرام است. طبق تجربه استفاده از کیف‌های محافظ برای دستگاه‌های اکسیژن ساز قابل حمل استفاده کنید.

یک دستگاه اکسیژن ساز باکیفیت تا چند سال دوام می‌آورد؟

طول عمر دستگاه‌های اکسیژن ساز ساخت شرکت‌های مختلف متفاوت است. با این حال، اگر از نمایندگی معتبر خرید کنید و مارک معتبری را انتخاب کنید، می‌توانید انتظار داشته باشید که دستگاه شما حدود 4 تا 7 سال دوام داشته باشد. البته این مساله تا حد زیادی به تعداد ساعت مصرف روزانه شما از دستگاه نیز بستگی دارد. بعضی از افراد تمام 24 ساعت به آن نیاز دارند و بعضی فقط باید چند ساعت در روز از آن استفاده کنند. تمام نکات ذکر شده در مورد یک دستگاه تصفیه هوا نیز صدق می‌کند.

از کجا می‌توان یک دستگاه اکسیژن ساز خریداری کرد؟

اگر به دنبال خرید آنلاین یک دستگاه اکسیژن ساز و یا حتی یک دستگاه تصفیه هوا هستید، بهتر است از قبل تحقیقات لازم را انجام دهید. چرا که کلاهبرداری‌های زیادی در این مورد مشاهده شده است. به عنوان مثال، ممکن است در وب سایت فروشگاه‌های مختلف تجهیزات پزشکی دستگاه‌های اکسیژن ساز با قیمت مناسب عرضه شوند، اما برخلاف ظاهر خود نتوانند اکسیژن با غلظت پزشکی لازم فراهم کنند و یا عمر مفید طولانی نداشته باشند. حتما پیش از خرید به وجود ضمانت‌نامه دستگاه مورد نظر خود و طول مدت ضمانت دقت کنید. 

mehransatvat وب‌سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است